ZABIEGI
Zabiegi usuwania żylaków

Przewlekła niewydolność żylna to choroba objawiająca się zmęczeniem, obrzękiem i bólem nóg, szpecącymi pajączkami żylnymi, żylakami czy owrzodzeniami żylnymi. Zabiegi usunięcia żylaków czy pajączków żylnych poprawiają wygląd naszych nóg, ale przede wszystkim to działania zdrowotne.

Metody leczenia żylaków dostępne w naszej placówce:

  • Zabieg metodą fali radiowej (RF)
  • Laserowe zamykanie żylaków (ELVT)
  • Miniflebektomia
  • Skleroterapia
     

Ważne zalecenia, wskazania i przeciwwskazania:

  • przed umówieniem się na zabieg zapraszamy na konsultację u specjalisty chirurgii naczyniowej, w celu oceny problemu i zaproponowania najlepszej dla danego pacjenta metody leczenia,
  • potrzebne będzie również wykonanie badania USG Doppler,
  • zabiegów nie wykonuje się u kobiet ciężarnych i karmiących, osób z chorobą nowotworową.


Zabiegi wykonywane są przez dr n. med. J. Bartosiewicza, dr n.med. P. Lesiuk

Zabieg metodą RF – to nowoczesna metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na nakłuciu niewydolnej żyły pod kontrolą ultrasonografu i wprowadzenia cewnika. Cienki cewnik wykorzystujący energie fal radiowych emituje ciepło do ściany naczynia, powodując jej obkurczenie i zamkniecie światła żyły . Po zamknięciu naczynia , płynący przez nie strumień krwi ulega samoczynnemu przekierowaniu do zdrowych żył.
Metoda falą radiową (RF) pozwala uniknąć cięcia w pachwinie i krwiaka pooperacyjnego związanego z klasycznym zabiegiem. Metoda ta gwarantuje wysoką skuteczność leczenia, minimalną inwazyjność, szybki powrót do zdrowia oraz bardzo dobry efekt estetyczny.


Po zabiegu metoda RF jest mniejsze ryzyko powstanie przebarwień.

Zabieg wykonywany jest w sedacji anestezjologicznej i znieczuleniu miejscowym.

 

Laserowe zamykanie żylaków (ELVT) – to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego.Wyzwolona w ten sposób energia powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Prawidłowe krążenie w kończynie zostaje zachowane dzięki przejęciu krążenia przez pozostałe, zdrowe żyły. Z czasem żyła ta zostaje wchłonięta przez organizm. Można też ją usunąć podczas tego samego zabiegu używając innej metody zwanej miniflebektomią. Metoda EVLT pozwala uniknąć cięcia w pachwinie i krwiaka pooperacyjnego związanego z klasycznym zabiegiem. Metoda ta gwarantuje wysoką skuteczność leczenia, minimalną inwazyjność, szybki powrót do zdrowia oraz bardzo dobry efekt estetyczny.

Zabieg wykonywany jest w sedacji anestezjologicznej i znieczuleniu miejscowym.


Miniflebektomia
– to nowoczesna i mało inwazyjna operacja żylaków kończyn dolnych, polegająca na usunięciu chorobowo zmienionych żył za pomocą specjalnych haczyków chirurgicznych, poprzez 1-2 milimetrowe nacięcia skóry. Mikronacięcia nie wymagają szycia skóry, co pozwala na uzyskanie dobrego efektu estetycznego i powrót do codziennej aktywności w ciągu kilku dni po zabiegu. Zabieg ten wykonywany jest w przypadku gdy w USG Doppler żył nie stwierdzi się nieprawidłowości w obrębie badanych żył, a jedynym problemem pacjenta są nieestetyczne żylaki w obrębie układu żył powierzchownych.


Obliteracja żylaków kończyn dolnych
( tzw. skleroterapia, piankowanie) – jest metodą usuwania żylaków kończyn poprzez ich zasklepienie. Do uszkodzonego naczynia wprowadza się środek farmakologiczny, który powoduje obkurczenie i zasklepienie uszkodzonych naczyń.
Daje to poprawę estetyczną – zanikają przebarwione naczynia, widoczne dotychczas przez skórę.